Wydarzenia

Akcja "Trzeźwa sobota" - podsumowanie działań leżajskiej drogówki

Zgodnie z art. 178 a Kodeksu karnego - prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3. Jednak nie kara jest tu najważniejsza, a fakt, że nietrzeźwi kierowcy stale powodują wiele nieodwracalnych w skutkach zdarzeń, często tragicznych. Leżajscy policjanci przeprowadzili działania "Trzeźwa sobota" mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez eliminowanie z dróg kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Wsobotę 21 czerwca br., leżajscy funkcjonariusze przeprowadzili powiatowe działania pod nazwą „Trzeźwa sobota”. Nadrzędnym celem prowadzonych działań było podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez eliminowanie z ruchu kierujących znajdujących się po alkoholu.

W toku prowadzonych czynności policjanci poddali badaniu na zawartość alkoholu ponad 600 kierujących pojazdami mechanicznymi. 3 z nich popełniło przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Jedna osoba wsiadło „za kółko” w stanie po użyciu alkoholu. Kierującym zostało zatrzymane prawo jazdy, a o ich dalszym losie zadecyduje sąd. 

Jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. Dlatego alkohol oraz podobnie działające środki w sposób znaczący pogarszają koordynację ruchów, wydłużają czas reakcji kierującego, powodują pogorszenie wzroku, ograniczają pole widzenia, powodują błędną ocenę odległości i szybkości.

Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol. Przypominamy, że jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”.

Powrót na górę strony