Debata społeczna w Nowej Sarzynie
Dzisiaj, w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Nowej Sarzynie, odbyła się inauguracyjna debata społeczna pn. „Bezpieczny Senior”. Policjanci wspólnie z uczestnikami dyskutowali na tematy związane z zagrożeniami, na które narażeni są w głównej mierze seniorzy. Była to również okazja do zaprezentowania aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Debatę rozpoczął Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Nowej Sarzynie asp. szt. Marek Tworkowski, który przywitał uczestników oraz gospodarzy spotkania, w tym Kierownika Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Nowej Sarzynie, Panią Paulinę Florek. Partnerem wydarzenia był Urząd Miasta i Gminy Nowa Sarzyna. Celem spotkania była wymiana informacji, spostrzeżeń oraz dyskusja dotycząca cyberzagrożeń oraz ogólnego bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu w szczególności przez osoby starsze.
Jako pierwsza wystąpiła mł. asp. Wioleta Lisowiec-Kogut z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, która zaprezentowała funkcjonalność i działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przekazała uczestnikom spotkania w jaki sposób mogą nanosić miejsca zagrożone i w jaki sposób zdarzenia te są weryfikowane przez funkcjoanriuszy. W trakcie swojego wystąpienia, policjantka zwróciła uwagę, że w przypadku pilnych interwencji, numerem alarmowym pozostaje niezmiennie numer 112, na który należy zgłaszać zaistniałe zdarzenia.
Zagadnienia z zakresu zagrożeń w cyber świecie omówił asp. szt. Marek Tworkowski. Oprócz niebezpieczeństw w wirtualnym świecie, funkcjonariusz przypomniał o bezpieczeństwe w kontaktach z obcymi osobami, a w szczególności akwizytorami, domokrążcami, a także podejrzanie zachowującymi się telemarketerami. Szczególną uwagę zwrócił na zasadę działania sprawców takich przestępstw. Przypomniał uczestnikom spotkania, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze mogą nawiązać kontakt z najbliższą jednostką policji lub ze swoim dzielnicowym, który chętnie odpowie na ich pytania.
Debatę zakończyła dyskuja, podczas której padło wiele pytań. Dotyczyły one głównie metod zapobiegania oszustwom, sposobów weryfikacji wiarygodności i tożsamości rozmówców, a także metod pozyskiwania przez przestępoców prywatnych numerów telefonów.